answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fenix001 [56]
2 years ago
14

Carl bought some stock at $25 a share it increased 1 1/2 times its value. How much is the stock per share ?

Mathematics
2 answers:
Valentin [98]2 years ago
5 0

The stock per share would be 137.5 after the increased it increases by 11/2

what i would recommend doing is first convert 11/2 into a decimal and to do so you could divide 11 / 2 and it would be 5.5

after multiply 25 x 5.5 and you get 137.5

hope this helps

jolli1 [7]2 years ago
4 0

Answer: $37.50 per share


Step-by-step explanation:


Take the difference in the final price and the original price. Divide by the original price and multiply by 100.

37.5-25= 12.5

12.5/25= .50

.50*100= 50%

The other answers are $12.50 per share, and

The new stock is worth $37.50 per share.


You might be interested in
If 36 is is the dividend and 4 is the divisor then what is the quotient
max2010maxim [7]
Given:
36 is the dividend
4 is the divisor
Since, 4 is the divisor, you are going to want to see how many times 4 can fit into 36 evenly:
4*1=4, 4*2=8, 4*3=12, 4*4=16, 4*5=20, 4*6=24, 4*7=28, 4*9= 36
As you can see above, 4 goes into 36, 9 times evenly:
36/4 = 9
Quotient: 9

I hope this helps!
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jeannie needs 2 cups of milk to make her homemade brownies. How many fluid ounces does Jeannie need?
vovikov84 [41]

Answer:

16 fluid ounces=2 cups

Hope this helps!

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find a linear equation to model this real-world application:
SSSSS [86.1K]

The linear equation to model the company's monthly expenses is y = 2.5x + 3650

<em><u>Solution:</u></em>

Let "x" be the units produced in a month

It costs ABC electronics company $2.50 per unit to produce a part used in a popular brand of desktop computers.

Cost per unit = $ 2.50

The company has monthly operating expenses of $350 for utilities and $3300 for salaries

We have to write the linear equation

The linear equation to model the company's monthly expenses in the form of:

y = mx + b

Cost per unit = $ 2.50

Monthly Expenses = $ 350 for utilities and $ 3300 for salaries

Let "y" be the total monthly expenses per month

Then,

Total expenses = Cost per unit(number of units) + Monthly Expenses

y = 2.50(x) + 350 + 3300\\\\y = 2.5x + 3650

Thus the linear equation to model the company's monthly expenses is y = 2.5x + 3650

3 0
2 years ago
Which number has a value between -8.423 and -8.395?
pav-90 [236]

Answer:

Step-by-step explanation:

Jmeu eimejrimr

5 0
2 years ago
A group of 10 students participate in chess club, karate club, or neither.
Afina-wow [57]

Total number of students = 10

As we have to find

P(A/B) = Probability( A when B has happend)

P(A/B)= P(A intersection B)/P(B)

According to given figure only yolanda and Rob are in both club


Therefore,P(A intersection B) =\frac{2}{10}

Number of student in karate club =6

P(B)= \frac{6}{10}

P(A/B) = \frac{2}{10}\div{\frac{6}{10}


Converting division into multiplication by reciprocating the term after division



P(A/B) = \frac{2}{10}\times{\frac{10}{6}



On solving we get ,


P(A/B) = \frac{2}{6}

P(A/B)=\frac{1}{3}


P(A/B) =0.33

8 1
2 years ago
Other questions:
  • A rectangular pool is 20 feet wide and 50 feet long. A deck used for sunning surrounds the pool. The deck is the same width all
    12·1 answer
  • A cross-country team had a total of 10 practices last week, with each practice being in the morning or the afternoon. During eac
    12·1 answer
  • Coretta wants to create a system of equations so that the system has only one solution. Which of these can Coretta do? Check all
    10·2 answers
  • a dealer bought some tires for 6500 the tires were sold for 9500 making $50 on each tire how many tires were involved
    5·2 answers
  • Write g(x) = 40x + 4x2 in vertex form. Write the function in standard form. Factor a out of the first two terms. Form a perfect
    14·2 answers
  • A shirt costs $19.85. If a customer has a coupon that will save her $2.50 on the price of the shirt, how much will she pay for t
    7·2 answers
  • Anna bought 8 tetras and 2 rainbow fish for her aquarium. The rainbow fish cost​ $6 more than the tetras. She paid a total of​ $
    11·2 answers
  • Julio wants to break his school’s scoring record of 864 points during his 24-game basketball season. During the first 8 games of
    5·2 answers
  • On a coordinate plane, line P Q goes through (negative 6, 4) and (4, negative 4). Point R On a coordinate plane, a line goes thr
    8·2 answers
  • The minute hand of a watch has a length of 1.4 cm. Find the; (a) distance moved by the tip of the minute hand from 8.13 am to 8.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!