The margin of error can be calculated with the formula:
ME = z · √(p(1-p)/n)
where:
p = sample proportion
n = sample size
z = z-score
In your case:
p = 90 / 120 = 0.75
ME = 2.58 · √(0.75·0.25/120)
= 0.10
= 10%
The margin of error will be 10%.
These are the events in the question above:
<span>D - has disease
</span>
<span>H - healthy (does not have disease)
</span>
<span>P - tests positive </span>
<span>It is the probability that a person has the disease AND tests positive divided by the probability that the person tests positive.
</span>
Sick, + [.04*.91] = .0364
<span>Sick, - [.04*.09] = .0036 </span>
Healthy, + [.96*.04] = 0.0384
<span>Healthy, - [.96*.96] = .9216
</span>
.0364 / (.0364 + .0.0384) = 0.487
For this case we have the following function:

We can rewrite the function to identify the zeros of it.
When rewriting the function factoring we have:

Therefore, the zeros of the function are:

Thus, the graph that contains intersections on the x axis in the points mentioned, will be the graph of the function.
Answer:
See attached image.
The positive trend among the homework scores and the test scores would reveal that if a student does well in homework, he is likely to do well in exams. This can be explained in the sense that the homework will serve as the practice for the student before finally taking the exam.
Answer:
the answer is D
Step-by-step explanation: