5 1/2%=5.5%
5.5%=5.5/100=55/1000
55/1000=11/200
Answer:
C. With a p-value less than 0.0001, there is sufficient evidence to reject the null hypothesis and accept the alternative as true.
Step-by-step explanation:
She performed an hypothesis test with the sample of size n=15 that she takes. The t-statistic has a value of 6.661.
The degrees of freedom for this sample size are:

The P-value for a statistic t=6.661 and 14 degrees of freedom is:

With these P-value we know that the effect is significant and the null hypothesis is rejected. There is enough evidence to support the claim that the mean height of Mountain Ash trees is greater than the coastal Douglas Firs.
Answer:
9 hours and 20 minutes.
Step-by-step explanation:
In one hour, Amanda can proofread 17 reports.
In one hour, Sally can proofread 28 reports.
That means together, they can proofread 45 reports in one hour.
So we need to divide the total amount of reports by how much they can read in an hour:
420/45 = 28/3 = 9 1/3
The time it takes between the two of them is 9 hours and 20 minutes.
Answer:
hope that this picture answers it