<span>When atoms lose or gain electrons in chemical reactions they form?
</span>Ions
Answer:
0.3229 M HBr(aq)
0.08436M H₂SO₄(aq)
Explanation:
<em>Stu Dent has finished his titration, and he comes to you for help with the calculations. He tells you that 20.00 mL of unknown concentration HBr(aq) required 18.45 mL of 0.3500 M NaOH(aq) to neutralize it, to the point where thymol blue indicator changed from pale yellow to very pale blue. Calculate the concentration (molarity) of Stu's HBr(aq) sample.</em>
<em />
Let's consider the balanced equation for the reaction between HBr(aq) and NaOH(aq).
NaOH(aq) + HBr(aq) ⇄ NaBr(aq) + H₂O(l)
When the neutralization is complete, all the HBr present reacts with NaOH in a 1:1 molar ratio.

<em>Kemmi Major also does a titration. She measures 25.00 mL of unknown concentration H₂SO₄(aq) and titrates it with 0.1000 M NaOH(aq). When she has added 42.18 mL of the base, her phenolphthalein indicator turns light pink. What is the concentration (molarity) of Kemmi's H₂SO₄(aq) sample?</em>
<em />
Let's consider the balanced equation for the reaction between H₂SO₄(aq) and NaOH(aq).
2 NaOH(aq) + H₂SO₄(aq) ⇄ Na₂SO₄(aq) + 2 H₂O(l)
When the neutralization is complete, all the H₂SO₄ present reacts with NaOH in a 1:2 molar ratio.

Answer:
Each specific property of motif and domain is explained.
Explanation:
Domain;
- May retain a 3D structure when separated from rest of the protein.
- Unit of tertiary structure because alpha helix and beta sheets are units of secondary structure.
- Stable globular units like pyruvate kinase
- May be distinct functional units in a protein
Motif;
- Repetetive supersecondary structure because they contain cluster of secondary structure.
- Beta Alpha Beta unit is an example of motif
- Clusters of secondary structure
Both Motif and Domain;
- Stabilized by hydrophobic interactions like hydrogen bonding stabilize the both.
- Depends on primary structure like the arrangement of amino acid in polypeptide chain determine the secondary and tertiary structure of proteins.
<span>In order to do this, you have change the alkene into an
alkyne. That is the aim of Br2/CH2Cl2 trailed by NaNH2. The Br2 with form a vic
dihalide (3,4-dibromo octane). Adding of NaNH2 will execute two E2 reactions.
-NH2 will eliminate an H from carbons 3 and 4. This double elimination will make
the alkyne. Then handling the alkyne with H2/Lindlar will form the cis alkene. The
final product will be CIS-3-octene.</span>
Answer:
The specific heat of the alloy 
Explanation:
Mass of an alloy
= 25 gm
Initial temperature
= 100°c = 373 K
Mass of water
= 90 gm
Initial temperature of water
= 25.32 °c = 298.32 K
Final temperature
= 27.18 °c = 300.18 K
From energy balance equation
Heat lost by alloy = Heat gain by water
[
-
] =
(
-
)
25 ×
× ( 373 - 300.18 ) = 90 × 4.2 (300.18 - 298.32)

This is the specific heat of the alloy.