Answer:
B.
Solar energy is converted into chemical potential energy, which is found in the products like glucose.
Explanation:
55.9 kPa; Variables given = volume (V), moles (n), temperature (T)
We must calculate <em>p</em> from <em>V, n</em>, and <em>T</em>, so we use <em>the Ideal Gas Law</em>:
<em>pV = nRT</em>
Solve for <em>p</em>: <em>p = nRT/V</em>
R = 8.314 kPa.L.K^(-1).mol^(-1)
<em>T</em> = (265 + 273.15) K = 538.15 K
<em>V</em> = 500.0 mL = 0.5000 L
∴ <em>p</em> = [6.25 x 10^(-3) mol x 8.314 kPa·L·K^(-1)·mol^(-1) x 538.15 K]/(0.5000 L) = 55.9 kPa
C. Sulfur and oxygen (non metals) forms a covalent bond while the magnesium (a metal) will react with both non metals to form an ionic bond
Answer:
See explanation and image attached
Explanation:
When the carbocation is formed by the action of AlCl3 on the (CH3)3CCH2Cl, a primary carbocation is formed. The formation of the carbonation is followed by a 1,2-alkyl shift to give a tertiary carbocation which subsequently adds to the benzene ring as shown in the image attached to this answer.
Question:
Zinc metal is added to hydrochloric acid to generate hydrogen gas and is collected over a liquid whose vapor pressure is the same as pure water at 20.0 degrees C (18 torr). The volume of the mixture is 1.7 L and its total pressure is 0.987 atm. Determine the number of moles of hydrogen gas present in the sample.
A. 0.272 mol
B. 0.04 mol
C. 0.997 mol
D. 0.139 mol
E. 0.0681 mol
Answer:
The correct option is;
E. 0.0681 mol
Explanation:
The equation for the reaction is
Zn + HCl = H₂ + ZnCl₂
Vapor pressure of the liquid = 18 torr = 2399.803 Pa
Total pressure of gas mixture H₂ + liquid vapor = 0.987 atm
= 100007.775 Pa
Therefore, by Avogadro's law, pressure of the hydrogen gas is given by the following equation
Pressure of H₂ = 100007.775 Pa - 2399.803 Pa = 97607.972 Pa
Volume of H₂ = 1.7 L = 0.0017 m³
Temperature = 20 °C = 293.15 K
Therefore,

Therefore, the number of moles of hydrogen gas present in the sample is n ≈ 0.0681 moles.