Answer:
The answer to your question is Molarity = 0.6158, I got the same answer as you.
Explanation:
Data
Molarity = ?
Mass of KMnO₄ = 36.5 g
Total volume = 375 ml
Process
1.- Calculate the Molar mass of KMnO₄
KMnO₄ = (1 x 39.10) + (54.94 x 1) + (16 x 4)
= 39.10 + 54.94 + 64
= 158.04 g
2.- Calculate the moles of KMnO₄
158.04 g of KMnO₄ ------------------- 1 mol
36.5 g of KMnO₄ --------------------- x
x = (36.5 x 1) / 158.04
x = 0.231 mol
3.- Convert the volume to liters
1000 ml -------------------- 1 L
375 ml --------------------- x
x = (375 x 1)/1000
x = 0.375 L
4.- Calculate the Molarity
Molarity = moles / volume
-Substitution
Molarity = 0.231 moles / 0.375 L
Result
Molarity = 0.6158
Answer:
En toda la población del mundo hay <u>0.0797 moles de células</u>
Explanation:
1.0 mol of cells = 6.022 * 10∧23 cells
X mol of cells = 6.0 * 10∧12 cells
- X is cleared to find out how many moles of cells are in a human body:
- X = 6.0 * 10∧12 cells / 6.022 * 10∧23 cells
- X = 9,963 * 10∧-12 moles of cells per person
In the world there are 8 * 10∧9 people, how many moles in total will there be?
8 * 10∧9 people * 9,963 * 10∧-12 moles of cells per person =
<u>0.0797 moles of molecules in the entire population of the earth.</u>
Answer:
The coefficient of O2 is 11
Explanation:
Step 1:
The equation for the reaction:
FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
Step 2:
Balancing the equation. The equation can be balance as follow:
FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
There are 2 atoms of Fe on the right side and 1 atom on the left. It can be balance by putting 2 in front of FeS2 as shown below:
2FeS2 + O2 → SO2 + Fe2O3
There are 4 atoms of S on the left side and 1 atom on the right side. It can be balance by putting 4 in front of SO2 as shown below:
2FeS2 + O2 → 4SO2 + Fe2O3
Now, there are a total of 11 atoms of O on the right side and 2 atoms on the left side. It can be balance by putting 11/2 in front of O2 as shown below:
2FeS2 + 11/2O2 → 4SO2 + Fe2O3
Multiply through by 2 to clear the fraction as shown below:
4FeS2 + 11O2 → 8SO2 + 2Fe2O3
Now the equation is balanced.
The coefficient of O2 is 11
Answer: 8.12 g NaCl
Explanation: Use Avogadro's number to find the number of m
moles of NaCl:
8.24x10²² molecules NaCl / 1 mole NaCl/ 6.022x10²³ molecules NaCl
= 0.14 mole NaCl
Next convert moles to grams NaCl using its molar mass;
0.14 mole NaCl x 58g NaCl / 1 mole NaCl
= 8.12 g NaCl
Answer:
MCl₂
Explanation:
The formula for boiling point elevation can be used to find x. The "complete dissociation" means there will be an ion of M and x ions of Cl in the solution. The number of moles of solute will be 30.2 grams divided by the molecular weight of MClx, where x is the variable we're trying to find.

Then the formula for the salt is MCl₂.