Prove:
The angle inscribed in a semicircle is a right angle.
The inscribed angle theorem states that the angle θ, inscribed in a circle is half the measure of the central angle of the circle. So, if the given is a semi-circle, then the inscribed angle is half of 180, therefore, 90 degrees and a right angle. <span />
Answer:
<x = 31°
Step-by-step explanation:
m<BCA = m<GCJ (vertical angles)
m<BCA = 59° (substitution)
Since line KL is perpendicular to line FG, the angle formed at point B is 90°.
Therefore, m<ABC = 90°
m<BAC + m<ABC + m<BCA = 180° (sum of triangle)
m<BAC + 90° + 59° = 180° (Substitution)
m<BAC + 149° = 180°
m<BAC = 180° - 149°
m<BAC = 31°
<x = <BAC (vertical angles)
m<x = 31° (substitution)
Answer:
6 ways
Step-by-step explanation:
Given
Number of Sports: 3
Required
Determine the total number of schedules
Since, there are 3 sports and the schedule is in no particular order.
The number of schedules is calculated as thus:

Where:

So, we have:


Answer:
The answer is explained below
Step-by-step explanation:
STEP 1
Out of 1500 units produced by a company 1,477 are found to be free of a particular type of defect. One needs to rate the performance based on Six Sigma Theory.
STEP 2
Manager can define the performance of a product using defects per million units DPMO metric
DPMO can be find by using
DPMO = Total number of defects in a sample/ No. of opportunities of per error per unit x No. of units * 1,000,000
= 1500 - 1477/ 1 x 1500* 1,000,000
= 23/1500
= 15,333,33
The defect rate of the process can be find by
Defect rate = No. of defects/ No. of units * 100
= 1500 - 1477/1500 * 100
= 23/1500 * 100
= 1.53%
Six Sigma theory focuses on achieving 3.4 defects per million for a certain period of time. However in this, performance of the process is not as good as stated by the manager.
Answer:
Step-by-step explanation:
13.71
Step-by-step explanation:
Given the data as : 13 , 17, 9, 21
Finding the mean of the data;
sum of data set =13+17+9+21=60
Number of data set ,n,= 4
Mean= sum/n =60/4 =15
Finding the deviation from the mean
13-4=9
17-4=13
9-4=5
21-4=17
Squaring the deviations from mean
9²=81
13²=169
5²=25
17²=289
Adding the squares of deviations from the mean
81+169+25+289 =564
Finding n-1
4-1=3
Finding variance
564/3 =188
Finding the standard deviation
√188 = 13.71