Answer:
£17253.53 to the nearest hundredth.
Step-by-step explanation:
Decreasing by 9,5% is equivalent to multiplying by 1 - 0.095 = 0.905.
19064.67 * 0.905
= £17253.52635.
Knowns:
C = mx + b
m = 367
b = 1500
C = 367x + 1500
Cost (c) = 16,600
16600 = 367x + 1500
subtract 1500 from both sides
15,100 = 367x
Divide both sides by 367
x = 41.14
41 Students can attend the trip! Hope this helps
Answer:
$35,000
Step-by-step explanation:
The amount that would be repaid = amount borrowed + interest earned on loan
interest earned on deposit can be determined by determining the simple interest
Simple interest = principal x time x interest rate
principal = the amount deposited = 20,000
Time = the duration of the deposit =5
interest rate = the percentage on deposit that would be earned = 15
20,000 x 5 x 0.15 = $15,000
total = 20,000 + 15,000 = $35,000
Answer:
total20000
bonus15000
remaining 20000-15000=5000
ratio 2+3=5x
Dan part =3x
Dan value=( 5000/5)*3=3000
Step-by-step explanation:
You divide four dhndhdhdjdjdjdjjd