Answer:
Your answer would be 14,880, so it would be greater than 12,400.
12,400 * 1 1/5 = 14,880
Answer:
The required probability is 0.988.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
Based on a poll, 67% of Internet users are more careful about personal information when using a public Wi-Fi hotspot.
That means the probability of more careful is 0.67
The probability of not careful is: 1-0.67 = 0.33
We have selected four random Internet users. we need to find the probability that at least one is more careful about personal information.
P(At least one careful) = 1 - P(None of them careful)
P(At least one careful) = 1 - (0.33×0.33×0.33×0.33)
P(At least one careful) = 1 - 0.012
P(At least one careful) = 0.988
Hence, the required probability is 0.988.
The result may be higher because of the convenience bias in retrieving the sample. Because the survey subjects volunteered to respond not random.
Answer:
1. he eats 5 per day (5 less every day)
2. he starts with 83 pieces of candy
3. 53
4. on day 11
Step-by-step explanation:
1. self explanatory
2. self explanatory
3. 6*-5=-30 -30+83=53
4. put y as 28
28=-5x + 83 now solve for x
subtract 83 both sides
-55=-5x
divide -5 from both sides
11=x
156 hundreds 3 teens and 8 ones I believe