Answer:
13.85
Step-by-step explanation:
U use the pythagorean theorem
So 2^2 + x^2 = 14^2
Simplify the equation: 4+x^2=196
--> x^2=192
--> x=13.85
-Hope this helps :)
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
The correct question is
<span>Zach keeps his pet chameleon Pinky in a terrarium with the dimensions 8 x 20. There are three inches of sand in the bottom of the terrarium. Zach gets a new terrarium that is larger. The base of the new terrarium is 10 x 24 inches. Zach moved the existing sand to the new terrarium. How deep will the sand be in the new terrarium?
</span>
Step 1
find the volume of sand
volume of sand=8*20*3------------>Volume of sand=480 in³
Volume of sand in the new terrarium=10*24*h
where h------------> is the deep in the new terrarium
remember that the volume of sand is the same
so
10*24*h=480----------> h=480/(10*24)-----------> h=2 in
the answer is 2 in
Answer:
d) 0
Step-by-step explanation:
P -R = 0
Because in parallelogram, opposite angles are equal.
Answer:
the statement that says each side s 32 inches long has a greater area than 48 inches long and 20 inches wide
Step-by-step explanation: