Answer:
He should buy 4 boxes
Step-by-step explanation:
25 divided by 8 is 3.125, but you want to have enough so the least amount you can buy is 4.
Ni : Zn: Cu = 7:2:9 =7x : 2x : 9x
7x+2x+9x = 3.8
18x=3.8
x=3.8/18=1.9/9≈0.21
Ni: 7x=7*0.21=1.47 ≈1.5 kg
Zn: 2x=2*0.21=0.42≈0.4 kg
Cu: 9x=9*0.21=1.89 ≈1.9 kg
Check 1.5+0.4+1.9 =3.8 True
It would be 48/64 this is done by finding how many times 4 fits in 64 (64/4) then multiplying 3 by that answer
Answer:
January had a higher z-score for sales on the 15th, and the value of that z-score was of 0.5.
Step-by-step explanation:
z-score:
In a set with mean
and standard deviation
, the z-score of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the p-value, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
January:
The mean daily sales for January was $300 with a standard deviation of $20. On the 15th of January, the shop sold $310 of yogurt. This means, respectively, that
. So



February:
The mean daily sales for February was $320 with a standard deviation of $50. On the 15th of February, the shop sold $340 of yogurt. This means, respectively, that
. So



January had a higher z-score for sales on the 15th, and the value of that z-score was of 0.5.
We are asked to solve for:
P (sand | positive)
So, we solve this by:
P (sand | positive) = P (sand) x P (positive for sand)
P (sand | positive) = 0.26 (0.75)
P (sand | positive) = 0.195
The probability is 0.195 or 19.5%.