Answer:
600 units of for snack-size, 1800 units for family-size
Step-by-step explanation:
Answer:
765 J
Step-by-step explanation:
We are given;
Mass of bucket = 30 kg
Mass of rope = 0.3 kg/m
height of building= 30 meter
Now,
work done lifting the bucket (sand and rope) to the building = work done in lifting the rope + work done in lifting the sand
Or W = W1 + W2
Work done in lifting the rope is given as,
W1 = Force x displacement
W1 = (30,0)∫(0.2x .dx)
Integrating, we have;
W1 = [0.2x²/2] at boundary of 30 and 0
W1 = 0.1(30²)
W1 = 90 J
work done in lifting the sand is given as;
W2 = (30,0)∫(F .dx)
F = mx + c
Where, c = 30 - 15 = 15
m = (30 - 15)/(30 - 0)
m = 15/30 = 0.5
So,
F = 0.5x + 15
Thus,
W2 = (30,0)∫(0.5x + 15 .dx)
Integrating, we have;
W2 = (0.5x²/2) + 15x at boundary of 30 and 0
So,
W2 = (0.5 × 30²)/2) + 15(30)
W2 = 225 + 450
W2 = 675 J
Therefore,
work done lifting the bucket (sand and rope) to the top of the building,
W = 90 + 675
W = 765 J
Answer:
$1.65
Step-by-step explanation:
The total purchase can be described by ...
4(2h +1.25) = 18.20 . . . . where h is the price of a hot dog
8h = 13.20 . . . . . . . . . . . subtract 5.00
h = 1.65 . . . . . divide by 8
The price of a hot dog was $1.65.
Answer:
99.85%
Step-by-step explanation:
The lifespans of meerkats in a particular zoo are normally distributed. The average meerkat lives 10.4 years; the standard deviation is 1.9 years.
Use the empirical rule (68-95-99.7%) to estimate the probability of a meerkat living less than 16.1 years.
Solution:
The empirical rule states that for a normal distribution most of the data fall within three standard deviations (σ) of the mean (µ). That is 68% of the data falls within the first standard deviation (µ ± σ), 95% falls within the first two standard deviations (µ ± 2σ), and 99.7% falls within the first three standard deviations (µ ± 3σ).
Therefore:
68% falls within (10.4 ± 1.9). 68% falls within 8.5 years to 12.3 years
95% falls within (10.4 ± 2*1.9). 95% falls within 6.6 years to 14.2 years
99.7% falls within (10.4 ± 3*1.9). 68% falls within 4.7 years to 16.1 years
Probability of a meerkat living less than 16.1 years = 100% - (100% - 99.7%)/2 = 100% - 0.15% = 99.85%
The number of bacteria grown in 32 hours is 15771
<u>Step-by-step explanation:</u>
It is given that,
Researchers recorded that a group of bacteria grew from 100 to 7,000 in 14 hours.
Therefore, the bacteria has grown from 100 to 7000 in 14 hours.
<u>
To calculate number of bacteria grown in 14 hours :</u>
⇒ 7000 - 100 = 6900
6900 bacteria grows in 14 hours. We need to find out the growth of bacteria in 1 hour in order to calculate its growth in 32 hours.
<u>To calculate number of bacteria grown in 1 hour :</u>
⇒ Total bacteria growth in 14 hours / 14
⇒ 6900 / 14
⇒ 492.85
<u>To calculate number of bacteria grown in 32 hours :</u>
⇒ 492.85 × 32
⇒ 15771.2
⇒ 15771 (rounded to nearest whole number)
∴ The number of bacteria grown in 32 hours is 15771