Answer: Jenny
Step-by-step explanation:
By subtitue Y = 0
0=(x-3)^2
And you get 3
At the time of her grandson's birth, a grandmother deposits $12,000.00 in an account that pays 2% compound monthly. What will be that value of the account at the child's twenty-first birthday, assuming that no other deposits or withdrawls are made during the period.
---
A(t) = P(1+(r/n))^(nt)
---
A(21) = 12000(1+(0.02/12))^(12*21)
---
A(21) = 12000(1.5214)
---
A(21) = #18,257.15
Answer:
r=8
Step-by-step explanation:
Because 16 divided by 2 is 8
Answer: D) 
Step-by-step explanation:
As per given , we have
Sample size : n= 15
sample mean : 
Sample standard deviation: s= $20
Since population standard deviation is unknown , so we use t-test.
Significance level for 95% confidence : 
Critical t-value :
[Using students' t-value table]
Required 95% Confidence interval :-

Hence, the required 95% confidence interval for the mean amount its credit card customers spent on their first visit to the chain's new store in the mall assuming that the amount spent follows a normal distribution.:

Step-by-step explanation:
amount left for the money to reach $40
=40-3.75
=36.25
using a method of proportion,
If $4 : 1 hour,then
$36.25 : ?
if more, less divides.
= 36.25 / 4 ×1
=36.25/4
=9.0625 approximately 9 hours