Disagree.
b/8 = 56; multiply both sides by 8 to solve for b, and you get b = 448
Answer:The answer is B !
Step-by-step explanation:
The velocity of the bus is:
velocity (bus) = 36 miles / 40 min
velocity (bus) = 0.9 miles / min
Since the car is 1.5 times faster, so the velocity of the
car is:
velocity (car) = 1.5 * 0.9 miles / min
velocity (car) = 1.35 miles / min
At the meeting point, the sum of the distance is equal to
36 miles. Therefore:
1.35 t + 0.9 t = 36
2.25 t = 36
t = 16 min
So they will meet after 16 minutes.
Answer:
Step-by-step explanation:
a)/Let x represent the amount of money earned by the World Issues club for all their fundraising activities this year.
Let y represent the revenue generated for the foundation.
b) The World Issues club has decided to donate 60% of all their fundraising activities this year to Stephen Lewis Foundation. Therefore, an equation that will determine the amount of money the foundation will receive is
60/100 × x = y
0.6x = y