Answer:
Thirty-two percent of fish in a large lake are bass. Imagine scooping out a simple random sample of 15 fish from the lake and observing the sample proportion of bass. What is the standard deviation of the sampling distribution? Determine whether the 10% condition is met.
A. The standard deviation is 0.8795. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake.
B. The standard deviation is 0.8795. The 10% condition is not met because there are less than 150 bass in the lake.
C. The standard deviation is 0.1204. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake.
D. The standard deviation is 0.1204. The 10% condition is not met because there are less than 150 bass in the lake.
E. We are unable to determine the standard deviation because we do not know the sample mean. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake
The answer is E.
Minus 3y both sides
2y-6=-20
add 6 to both sids
2y=-14
divide 2
y=-7
Answer:
The area of the shaded region is 42.50 cm².
Step-by-step explanation:
Consider the figure below.
The radius of the circle is, <em>r</em> = 5 cm.
The sides of the rectangle are:
<em>l</em> = 11 cm
<em>b</em> = 11 cm.
Compute the area of the shaded region as follows:
Area of the shaded region = Area of rectangle - Area of circle
![=[l\times b]-[\pi r^{2}]\\\\=[11\times 11]-[3.14\times 5\times 5]\\\\=121-78.50\\\\=42.50](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%5Bl%5Ctimes%20b%5D-%5B%5Cpi%20r%5E%7B2%7D%5D%5C%5C%5C%5C%3D%5B11%5Ctimes%2011%5D-%5B3.14%5Ctimes%205%5Ctimes%205%5D%5C%5C%5C%5C%3D121-78.50%5C%5C%5C%5C%3D42.50)
Thus, the area of the shaded region is 42.50 cm².
Answer:
maximum difference of radii =
Step-by-step explanation:
We know that area of circle is given by

For circle with radius 'r' we have

For circle with radius 'R' we have

Now according to given condition we have


Thus maximum difference of radii =
Answer:
ai) n(E⋂C) = ∅ = null
n(E⋂G) = 4
aii) see attachment
bi) n(C⋂G) = x = 1
bii) n(G) only = 3
Step-by-step explanation:
Let chemistry = C
Economic = E
Government = G
n(E) = 12
n(G) = 8
n(C) = 7
ai) number of pupils for economics and chemistry = 0
number of pupils for economics and government = 4
The set notation for both:
n(E⋂C) = ∅ = null
n(E⋂G) = 4
aii) find attached the Venn diagram
bi) n(C⋂G) = ?
Let number of n(C⋂G) = x
From the Venn diagram
n(C) only = 12-4 = 8
n(G) only = 8-(4+x) = 4-x
n(E) only = 7-x
n(E⋂C⋂G) = 0
n(E⋂C) = 0
n(E⋂G) = 4
Total: 8+ 4-x + 7-x + x + 0+0+4 = 22
23 -x = 22
23-22 = x
x = 1
n(C⋂G) = x = 1
Number of pupils that take both chemistry and government = 1
(bii) government only = n(G) only = 4-x
n(G) only = 4-1 = 3
Number of students that take government only = 3