Answer:
There's two ways to solve this.
Step-by-step explanation:
First way:
Let's divide the width and length by 2.3.
46÷2.3=20
69÷2.3=30
20×30
600 ft²
Second Way:
Let's find the area of the actual room.
46×69
3,174 ft²
Let's find the scale drawing squared.
2.3²=5.29
3,174÷5.29
600 ft²
Bryan has to take 8 classes for both Pro's to be the same price.
Step-by-step explanation:
Given,
Monthly charges of Pro at Windy = $20.00
Charges per lesson = $10.00
Let,
x be the number of lessons
W(x) = 10x +20
Monthly charges of Sunny Sands = $100.00
They offer unlimited classes.
S(x) = 100
For the price to be same;
W(x) = S(x)

Dividing both sides by 10

Bryan has to take 8 classes for both Pro's to be the same price.
Keywords: function, division
Learn more about division at:
#LearnwithBrainly
Answer:
1.5b (kg)
Step-by-step explanation:
Let's begin by listing out the variables we were given:
weight of the watermelon = b (kg),
weight of watermelon = (2/5) * weight of candies
weight of candies = 1 ÷ (2/5) = 1 ÷ 0.4
weight of candies = 2.5b (kg)
How much is the weight of the box of candies greater than the weight of the watermelon is given by:
weight of the box of candies - weight of watermelon= 2.5b - b = <u>1.5b</u> (kg)
<u>Therefore, the weight of the box of candies is greater than the weight of the watermelon by 1.5b (kg) </u>
We know that
A barber shop produces 96 haircuts a day----------> <span>8 hours per day
so
96/8--------> 12 haircuts per hour
if </span><span>if the shop's productivity is 2 haircuts per hour of labor
then
12/2---------> 6 </span><span>barbers
the answer is
6 </span><span>barbers</span>