We have that
[<span>22,37,49,15,92]
step 1
</span>First add all the variables up.
[22+37+49+15+92] = 215
step 2
Then divide the answer by how many variables there are.
215 divide by 5 = 43
the answer is
the mean is 43
Percent of red lights last between 2.5 and 3.5 minutes is 95.44% .
<u>Step-by-step explanation:</u>
Step 1: Sketch the curve.
The probability that 2.5<X<3.5 is equal to the blue area under the curve.
Step 2:
Since μ=3 and σ=0.25 we have:
P ( 2.5 < X < 3.5 ) =P ( 2.5−3 < X−μ < 3.5−3 )
⇒ P ( (2.5−3)/0.25 < (X−μ)/σ < (3.5−3)/0.25)
Since, Z = (x−μ)/σ , (2.5−3)/0.25 = −2 and (3.5−3)/0.25 = 2 we have:
P ( 2.5<X<3.5 )=P ( −2<Z<2 )
Step 3: Use the standard normal table to conclude that:
P ( −2<Z<2 )=0.9544
Percent of red lights last between 2.5 and 3.5 minutes is
% .
Answer:
The constant of variation is $1.50
Step-by-step explanation:
Given
Point 1 (1,2)
Point 2 (5,8)
Required
Constant of Variation
Though the graph would have assisted in answering the question; its unavailability doesn't mean the question cannot be solved.
Having said that,
the constant variation can be solved by calculating the gradient of the graph;
The gradient is often represented by m and is calculated as thus

Where

By substituting values for x1,x2,y1 and y2; the gradient becomes




Hence, the constant of variation is $1.50
Hello There!
Follow through:
c - 5

6
Add 5 to both sides:
c - 5 + 5 ≤ 6 + 5
Simplify:
c ≤ 11
C is smaller than or equal to 11.
Hope This Helps You!Good Luck :)
- Hannah ❤
Answer:
r = -39
Step-by-step explanation:
So we are trying to solve the equation for r.
-6(2r + 8) = -10(r - 3)
Divide both sides by -2. (This will make distributing much easier.)
3(2r + 8) = 5(r - 3)
Distribute the 3 on the left side and the 5 on the right side,
6r + 24 = 5r - 15
Subtract 24 from both sides.
6r = 5r - 39
Subtract 5r from both sides.
r = -39
So now we have solve the equation.
I hope you find my answer and explanation to be helpful. Happy studying. :)