Answer:
The distance to his office is 2.5 miles.
Step-by-step explanation:
Given : Wade bicycles at a speed of 10 miles an hour and arrives at his office in only 15 minutes.
To find : What is the distance in miles to his office?
Solution :
The relationship between distance, speed and time is

The speed of bicycle is 10 miles per hour.
Time taken is 15 minutes.
Converting into hours,
1 hour = 60 minutes
1 minute =
hours
15 minute =
hours
15 minute = 0.25 hours
Substitute the value sin the formula,


Therefore, The distance to his office is 2.5 miles.
Given the equation of a line of the form: y = mx + c, where m is the slope and c is the y-intercept.
y is the dependent variable while x is the independent variable.
The value c represents the initial value of the situation represented by the line. i.e. the value of the dependent variable (y) when the independent variable (x) is 0.
The value m is the slope and represents the amount with hich the dependent variable increases for each additional increase in the value of the independent variable.
Thus, given the equation: <span>y=11.984x+15.341,
where: y represents the total number of shorts sold each day, and x represents the day’s high temperature in °F.
The slope is 11.984 or approximately 12 and it represents the increase in the number of shorts sold for each additional increase in temperature.
Therefore, </span><span>the slope of the equation represents in context of the situation that '</span><span>The vendors will sell an additional 12 pairs of shorts for every 1° increase in temperature.' (option B)</span>
The rule of the <span>geometric sequence is

a ⇒⇒⇒ </span><span>the first term
r ⇒⇒⇒ </span><span>common ratio
Given: the fourth term </span>(a4) <span>= 121.5 and the common ratio = 3 and n = 4
∴</span><span>

∴ a = 121.5/3³ = 121.5/27 = 4.5
So, T</span><span>he formula for this sequence will be</span><span>

</span>