Answer:
Joni is not correct because she used the simple interest rate formula, not the compound interest rate formula. She will have $231.53.
Step-by-step explanation:
Joni put $200 in an interest-bearing account with an annual compound interest rate of 5%. Joni determined that after 3 years, she will have a total balance of $230.
Step 1: P = 200, r = 5, t = 3
Step 2: I = 200*0.05* 3
Step 3: I = 30
Step 4: 30 + 200 = 230
Joni is not correct because she used the simple interest rate formula, not the compound interest rate formula. She will have $231.53.
Above it is given, that annual compound interest rate of 5%
So, she should have calculated using the compound interest formula.

So, amount becomes :

= $231.53.
The probability of answering each question correctly is 1/4....since there is 1 correct answer out of 4 answer choices.
probability of answering 15 correct.....(1/4)^15 = 1/1073741824
Answer:
James's monthly income is $1250.
Step-by-step explanation:
If the budget accounts for James's entire monthly income, the sum of the cost of all the items on the budget is his total monthly income.
Income = 300 + 175 + 125 + 200 + 250 + 50 + 25 + 125 = $1250
Answer:
A.)
Step-by-step explanation:
1433.41/500=2....
it's only 2 months so it isn't enough to pay the annual fee more than once so the 500 is useless info
1433.41*0.165 = 236.51
236.51 is A so that's the answer
Find the number in the hundredth place
7
7
and look one place to the right for the rounding digit
1
1
. Round up if this number is greater than or equal to
5
5
and round down if it is less than
5
5
.
10.27