Standard deviations of the four activities of the critical path are 1,2,4,2.
Standard deviation of this critical path = Sum of square root of variance of this corresponding critical path
Standard deviation of critical path 



Now we need to find the probability that the project will completed in 38 weeks given that its expected completion time is 40 weeks.
That is, we need to find P(X<38) :


Probability 
Thus the probability that the project will be completed in 38 weeks is 0.34.
Answer:
104°
Step-by-step explanation:
If segments NO and NM are congruent, then angles NMO and NOM are congruent. So, their supplements, angles NML and NOP are congruent. That is ...
∠NML ≅ ∠NOP = 104°
∠NML = 104°
Answer:
Step-by-step explanation:
speed =65m/mins = 65/60 = 1.083m/s
Time taken to go down,
t = 4485/1.083
= 4141.37 s
Total time gotten = 12 hrs = 12*60*60
= 43200s
Amount of time left to conduct experiment
= 43200-4141.37
= 39058.63s
= 39058.63/3600
= 10.85 hrs
400+600+600+600 which is basically 400+(600•3)
Answer: 15.7 minutes
Step-by-step explanation:
Let x be the time in the beginning (in minutes).
Given: The track team is trying to reduce their time for a relay race.
First they reduce their time by 2.1 minutes.
Then they are able to reduce that time by 10
If their final time is 3.96 minutes, then
x-t1-t2= 3.6
x= 3.6+ t1+ t2
x= 3.6+ 2.1+ 10
x= 15.7
Hence, their beginning time was 15.7 minutes.