It’s c multiply by 2 on both sides
Dawson's annual premium will be $2,462.40. This can be found by going across from "Male 40-44" over to "20-year coverage" which is $13.68. Since $13.68 is per $1000 of coverage, you would multiply it by 180 to get $2,462.40.
Rachel's checks I believe would have a deduction of $63.14.
Acceleration is:
a=g
Velocity is the integral of the above
v=gt+v0
And position is the integral of the above
h=gt^2/2+v0t+h0
You are given that v0=15ft/s and h0=0ft and let g≈-32 so
h(t)=-16t^2+15t
It will hit the ground when h(t)=0 so:
0=-16t^2+15t which is equal to
16t^2-15t=0 factor
t(16t-15)=0, since we are looking for the time other than zero...
t=15/16 of a second :)
So they obviously just rounded to one whole second. So C.) was the correct answer. (Although I would say they are all wrong because they didn't SAY to round the answer :P) Haha, not trying to confuse you, the answer is most likely C. because they had the correct equation.
Penny- 3g
nickel-5g
dime- 2g
quarter-6g
half dollar- 11g
Answer:
a) R(r) = kr⁴
b) R(r) = 1.5625 r⁴
c) R = 126.56 cm³/s when r = 3 cm
Step-by-step explanation:
Rate of flow of a gas through a cylindrical pipe = R
radius of the pipe = r
a) R ∝r⁴
R(r) = kr⁴ where k is the proportionality constant.
R(r) means R is a function of r.
b) R(r) = kr⁴
R = 400 cm³/s, r = 4 cm
400 = k × 4⁴
k = 400/4⁴ = 400/256 = 1.5625 (cm.s)⁻¹
R(r) = 1.5625 r⁴
c) R(r) = 1.5625 r⁴
R = ?
r = 3 cm
R = 1.5625 × 3⁴ = 126.5625 cm³/s = 126.56 cm³/s