Answer:
The graph is attached.
Step-by-step explanation:
The exercise says that Elon took 35 seconds to pull the boot up to the surface, how the constant rate is:
- Constant rate: 0.1 meters per second.
To know the meters below the surface that is the boot, we multiply the constant rate by the time Elon took to pull up it:
- Boot depth = 0.1 m/s *35 s
- Boot depth = 3.5 meters.
How the boot is pulling up through the time, the formula must subtract the time from the depth, how is below:
Where:
<em>a = depth.</em>
<em>t = time.</em>
Answer:
The correct option is second one i.e 24 units.
Therefore the height of the triangle is

Step-by-step explanation:
Given:
An equilateral triangle has all sides equal.
ΔMNO is an Equilateral Triangle with sides measuring,

NR is perpendicular bisector to MO such that
.NR ⊥ Bisector.
To Find:
Height of the triangle = NR = ?
Solution :
Now we have a right angled triangle NRM at ∠R =90°,
So by applying Pythagoras theorem we get

Substituting the values we get

Therefore the height of the triangle is

Answer: Our required probability is 0.65.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
18-20 Not 18-20 Total
Male 0.23 0.35 0.58
Female 0.16 0.26 0.42
Total 0.39 0.61 1
P(female or between 18-20) = P(female) + P(18-20) - P(Female and 18-20)
P(female or between 18-20) = 0.42+0.39-0.16
P(female or between 18-20) = 0.65
Hence, our required probability is 0.65.
Answer:the floor area of the production line is 20000 m^2
Step-by-step explanation:
Let x represent the total area of the factory.
In the factory, two thirds of the floor are is taken up by the production line. This means that the area of the production line is 2/3 × x = 2x/3 m^2
The remaining floor area would be
x - 2x/3 = x/3 m^2
Out of the remaining floor area,three fifths is taken up by the office space. This means that the area taken up by the office space would be 3/5 × x/3 = x/5 m^2
The remaining area would be
x/3 - x/5 = 2x/15
The rest is warehouse space. The warehouse space occupies 2000m2. This means that
2x/15 = 2000
2x = 15 × 2000 = 30000
x = 30000/2 = 15000m^2
The floor area of the production line would be
(2 × 30000)/3 = 20000 m^2
18b - 24c because you multiply the outside with everything inside