Answer:
78
Step-by-step explanation:
Wrong theories the passageway
• The ball is at the same height as the building between 8 and 10 seconds after it is thrown. TRUE - the height is zero somewhere in that interval, hence the ball is the same height from which it was thrown, the height of the roof of the building.
• The height of the ball decreases and then increases. FALSE - at t=2, the height is greater than at t=0.
• The ball reaches its maximum height about 4 seconds after it is thrown. TRUE - the largest number in the table corresponds to t=4.
• The ball hits the ground between 8 and 10 seconds after it is thrown. FALSE - see statement 1.
• The height of the building is 81.6 meters. FALSE - the maximum height above the building is 81.6 meters. Since the ball continues its travel to a distance 225.6 meters below the roof of the building, the building is at least that high.
1. TRUE
2. False
3. TRUE
4. False
5. False
P= a+b+c = 76
side a = 2b = 30
side b = b = 15
side c = 2b + 1 = 31
In the given diagram, line BG bisects ∠ABC and ∠DEF, m∠ABC= 112°, and ∠ABC≅∠DEF. So the measure of angles are :
1. m∠DEF= 112° because ∠ABC≅∠DEF
2. m∠ABG= 56° because a straight line BG is bisecting ∠ABC in two equal parts. So,
3. m∠CBG= 56° because ∠ABG and ∠CBG are equal.
4. m∠DEG= 56° because ∠ABG ≅ ∠DEG
The Mean = (135 + 71 + 69 + 80 + 158 + 152 + 161 + 96 + 122 + 118 + 87 + 85 ) : 12 = 111.166
The smallest value : 69
The greatest value : 161
s² = ∑( x i - x )² / ( n - 1 )
s² = ( 568.274 + 1613.3 + 1777.97 + 971.32 + 2193.42 + 1667.4 + +2483.42 + 230 + 117.38 + 46.7 + 584 + 684.66 ) : 11
s² = 1176.1676
s = √s² = √1176.1676
s ( Standard deviation ) = 34.295
All the values fall within 2 standard deviations:
x (Mean) - 2 s and x + 2 s