Answer:
Step-by-step explanation:
<u>The distance is:</u>
<u>Return trip will take:</u>
- 480/75 = 6.4 hours = 6 hours and 24 min
You need to calculate how many times the required difference is of the standard deviation, i.e. the ratio difference / standard deviation.
These are the calculations:
Standard deviation = 0.2 mm
Difference between 25.6mm and the mean = 25.6mm - 25mm = 0.6 mm
Ratio difference / standard deviation = 0.6mm / 0.2 mm = 3.
Then, the answer is that a ball with a diameter of 25.6 mm differs 3 standard deviations from the mean.
All you have to do is divide the volume of the container (43.875) by 5 (length) and 3.9 (width) because the formula for the volume of a rectangular prism is V=lwh. So the answer/height of the storage container is 2.25 meters
The answer is C: the average reading speed of the science fiction novel.
If x is her reading speed for the historical fiction novel, and her reading speed for the sci-fi novel is just two pages more than that of the historical fiction novel, then the equation to find out how fast she reads the science fiction novel would be x + 2, as you’re adding 2 to the reading speed of the historical fiction book (x)
X+x+2+x+4
we want x+4=3(x)
x+4=3x
2x=4
x=2
the integers are 2,4,6