If it takes 8 hours for a bus with an average velocity of 65mph to travel from Amarillo to Austin then,
d = 65 (8) = 520 miles
The distance from Amarillo to Austin (or vice versa) is 520 miles.
If the function to get the distance traveled by the automobile is given by:
d(x) = 80 t
Then, the inverse variation relationship would be
d-1(x) = t = d / 80
Since d = 520
t = 520 / 80
t = 6.5 hours
It takes 6.5 hours for the automobile to complete the trip
Answer:
9
Step-by-step explanation:
0.15
+3.00=3.15
3.15÷35=0.09
0.09×100=9
Answer:
540540 dominoes
Step-by-step explanation:
Answer:
<u>The width of the top surface of the desk is 1.4 feet.</u>
Step-by-step explanation:
1. Let's review all the information given for solving this question:
Length of the top surface of a desk = 5.6 feet
Width of the top surface of a desk= x
2. Let's find the width of the top surface of the desk
Length of the top surface of a desk = Four times the width
5.6 = 4x
5.6/4 = 4x/4 (Dividing by 4 at both sides)
1.4 = x
<u>The width of the top surface of the desk is 1.4 feet.</u>