Answer:
c)3u-3v-w
Step-by-step explanation:
The answer is D) The car travels 53 mph(Miles Per Hours).
212/4 = 53
318/6 = 53
424/8 = 53
530/10 = 53
Answer:
The average price of a gallon of orange increased by $0.03 each month.
Step-by-step explanation:
It is 11 months between October 2013 and September 2014 so the price after 11 months =
f(11) = 6.12 + 0.03(11)
= 6.12 + 0.33
= $6.45.
This is an increase of 0.33 / 11 = 0.03 / month.
So, she wants to be at school at 7.40 (5 mins early)
she needs:
15 mins
5/12 hours (which is

, so 25 mins
so far: 40 mins
then 0.7 and 0.15: we can add those, since they're in decimals: 0.85.
how many minutes is this?

so 39 mins.
together with the previous 40, it's 79 minutes, which is 1 hour and 19 minutes: so she needs to wake up 1 hour and 19 minutes before 7.40 , which is
6.21!