Answer: I'm pretty sure it would be -7º Celcius for it to be cancelled. Hope it helped!
Answer:
Cost of Television = $294
Step-by-step explanation:
7% discount means 7/100 = 0.07 LESS
So we need to multiply by 1 - 0.07 = 0.93
Also, 10% MORE, or extra, means 10/100 = 0.10 MORE
So we need to multiply by 1 + 0.10 = 1.1
Let cost of television be "c", so we can say:
- 7% discount would mean cost to be c(0.93) = 0.93c
- 10% with interest would mean cost to be c(1.10) = 1.10c
The difference is 49.98. So we subtract lower value (0.93c) from larger value (1.10c) and equate to 49.98 and solve for c:

Cost of Television = $294
His annual salary as a pharmacist is $51,200
There are a total of 52 weeks in an year.
(a) Weekly salary = annual salary/ number of weeks = 51,200/52 = $984.62 (rounded to the nearest cent)
Howard's weekly salary to the nearest cent = $984.62
(b) His salary in first three weeks = 984.62*3 = $2,953.85
Howard's earnings during the first three weeks to the nearest cent = $2,953.85
(c) He has to pay the agency 40% of his three week salary which is = 0.4*2953.85 =1,181.54
Howard must pay to the employment agency to the nearest dollar = $1,182
What you must do for this case is to extract the relationship of the grapes that were eaten yesterday among the grapes that were eaten today.
To do it, let:
x: number of grapes that Reza ate yesterday
(x / 20) = (100/400).
Clearing x we have:
x = (100/400) * (20) = 5
answer
the number of grapes Reza ate yesterday was 5