X=1,
X=-3
Use Photomath it helps
OK, so this is assuming we are considering that the first three kids to solve ARE NOT in the first day.
So we have 3 kids and it doubles
Day 1 : 6
Day 2 : 12
Day 3 : 24
Day 4 : 48
Day 5 : 96
Day 6 : 192
Day 7: 384
So it should take 7 days or a week to solve all the problems.
The equation:
(3 * 2)^x = 384
The fraction of squares shaded to total squares is 70/100 or 7/10
With a percent, 70% of all of the squares are shaded
With a decimal, there are 0.7 shaded blocks for every total block, so it is 0.7
Hope this helps!
Answer:
The probability that no flaws occur in a certain portion of wire of length 5 millimeters = 1.1156 occur / millimeters
Step-by-step explanation:
<u>Step 1</u>:-
Given data A copper wire, it is known that, on the average, 1.5 flaws occur per millimeter.
by Poisson random variable given that λ = 1.5 flaws/millimeter
Poisson distribution 
<u>Step 2:</u>-
The probability that no flaws occur in a certain portion of wire

On simplification we get
P(x=0) = 0.223 flaws occur / millimeters
<u>Conclusion</u>:-
The probability that no flaws occur in a certain portion of wire of length 5 millimeters = 5 X P(X=0) = 5X 0.223 = 1.1156 occur / millimeters