For this case what we can do is the following rule of three:
54.99 ------> 100%
32.99 ------> x
We clear the value of
x = (32.99 / 54.99) * (100)
x = 59.99272595
Therefore, the discount percentage is:
100-59.99272595 = 40.00727405%
To the nearest percent;
40%
Answer:
The percent markdown of the coat is:
40%
Answer:
The standard deviation of that data set is 3.8
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 55
95% of the data fall between 47.4 and 62.6. This means that 47.4 is 2 standard deviations below the mean and 62.6 is two standard deviations above the mean.
Using one of these points.
55 + 2sd = 62.6
2sd = 7.6
sd = 7.6/2
sd = 3.8
The standard deviation of that data set is 3.8
Answer: 9
Step-by-step explanation:
We know that he can walk one mile in 1/3 of an hour. We can divide 3 by 1/3.
3/(1/3) When dividing by a fraction, we multiply its reciprocal instead.
3*3=9. This means that he can walk 9 miles in 3 hours.
Answer:
The triangle is an obtuse scalene triangle
Step-by-step explanation:
we know that
if
--------> is a right triangle
if
--------> is an obtuse triangle
if
--------> is an acute triangle
where
c is the greater side
we have



so
so
-------> is an obtuse triangle
Remember that
The given triangle has three different length side
so
Is a scalene triangle
therefore
The triangle is an obtuse scalene triangle