Answer:
97
Step-by-step explanation:
We are asked to find the size of sample to be 95% confident that the error in psychologist estimate of mean reaction time will not exceed 0.01 seconds.
We will use following formula to solve our given problem.
, where,
,
,
.


Substitute given values:





Therefore, the sample size must be 97 in order to be 95% confident that the error in his estimate of mean reaction time will not exceed 0.01 seconds.
Let us say that:
o = cost of oranges per pound
p = cost of pears per pound
so that:
o = p – 2
Therefore:
10o + 8p = 61
10 (p – 2) + 8p = 61
10p – 20 + 8p = 61
18p = 81
p = 4.5
p = $4.5 per pound
So 3 pounds of pears would cost:
total cost = 3 * 4.5
total cost = $13.5
There were 350 hamburgers sold on Saturday. Hope this helps!