Answer:
The answer is: $6,900
Explanation:
To determine how much the insurance company should charge, we must first calculate the amount of money they expect to pay:
- total loss $200,000 x 0.002 = $400
- 50% loss $100,000 x 0.01 = $1,000
- 25% loss $50,000 x 0.1 = $5,000
Total $6,400
If the insurance company expects to pay $6,400 per year, they will have to charge $6,900 ($6,400 + $500) to cover their expenses and earn a $500 profit.
Answer:
c. 12.56%
Explanation:
Debt-to-value=D/(D+E) =0.4=> D=0.4D + 0.4E => 0.6D = 0.4E => D/E=4/6=2/3
According to M&M proposition II with taxes,
re=r0+(D/E)(r0-rd)(1-Tax rate)
. Where re= levered cost of equity(or cost of equity when the firm is levered)=.1492, r0 = unlevered cost of equity,Tax rate=34%=.34, rd=pretax cost of debt=7.2%=0.072,D/E=2/3
re = r0+(2/3) * (r0 - 0.072)*(1-.34)
=> 0.1492=r0(1+(2/3)*(1-.34)) -(2/3)*(.072)*(1-.34)
=> 0.1492 = r0(1+0.44) -0.03168
=> 0.1492 = 1.44*r0 -0.03168
r0 = (.1492+0.03168)/1.44
r0 =0.1256
r0 =12.56%
Thus, r0=unlevered cost of equity=12.56%
<span> Going on a job interview </span>can make you<span> feel like </span>you<span>'re back in school .... are easily </span>answered<span> by a quick perusal of a company's </span>website<span> is even worse, ...</span>
Services are a form of product that consists of activities, benefits, or satisfactions offered for sale that are essentially intangible and do not result in the ownership of anything.
Answer:
The normal production process should be followed.
Explanation:
The normal process should be used because when it uses the process “X” then the marginal productivity of labor (MPL) is 8 units and the wage of labor is $10 per hour. Secondly, when it uses a normal production process then the marginal productivity of labor is 10 units and the wage rate is the same that is $10 per hour. Therefore, the normal production process is giving the greater marginal productivity of labor, accordingly this process should be followed.