Answer:
the answer is new
Step-by-step explanation:
I just took the test
Answer:
0.01364
Step-by-step explanation:
It is given that,
A store sells a 33-pound bag of oranges for $3.60 and a 55-pound bag of oranges for $5.25.
Price per pound of 33 pound bag is 3.60/33 = 0.10909 price per pound
Price per pound of 55 pound bag of oranges is 5.25/55 = 0.09545 price per pound
Difference between price per pound for the 33-pound bag of oranges and the price per pound for the 55-pound bag of oranges is :
D = 0.10909 - 0.09545
D = 0.01364
Therefore, this is the required solution.
Answer:
Astrid needs 280 tons of wood to build ships that can accommodate 2100 sailors
Step-by-step explanation:
Here, in this question, we want to know the amount of wood needed by Astrid to accommodate 2100 sailors.
From the question, we can see that 40 tons are needed to build a ship that can accommodate 300 sailors.
Now, we want to make a calculation for the amount of wood needed for 2100 sailors.
Let’s have it this way;
40 tons = 300 sailors
x tons = 2100 sailors
So mathematically,
x * 300 = 2100 * 40
x = (2100 * 40)/300
x = 280 tons of wood
We can see that 280 tons of wood are needed to build ships that can accommodate 2100 sailors
It is approximately 1.000