Answer:
Mary is
times heavier than her sister
Step-by-step explanation:
Mary's Weight = n
Sister's Weight = n - 15
To find how many times mary is heavier, we need to multiply "that many time" [let it be x] with sister's weight to get Mary's weight.
<u>e.g. </u>If someone weighs 100 and another person 50, 50 * 2 = 100, thus, 100 kg person is 2 times heaving. We do same for this:
(n - 15) * x = n
x = n/(n - 15)
Answer:
percentage change in weight ≈ 10%
Step-by-step explanation:
The dog weighed 48 kg after a diet and after an exercise program the dog had a weight of 43 kg. This means the dog loss weight since the dog weight decreased from an initial value of 48 kg to 43 kg. The decrease in weight can be calculate as
decrease in weight = original weight - new weight
original weight = 48 kg
new weight = 43 kg
decrease in weight = 48 - 43 = 5 kg
Since the weight decrease their will be a percentage decrease in weight.
% decrease = decrease in weight/original weight × 100
% decrease = 5/48 × 100
% decrease = 500/48
% decrease = 10. 42666666667
percentage change in weight ≈ 10%
Remember
xyz=(x)(y)(z)
if x and y and z are all perfect cubes, xyz is also a perfect cube
remmeber
(x^n)^m=x^(mn)
so if it is perfect cube it can be factored into
(x^n)^3, such taht n is a whole number
basiclaly, see if the expoent is divisble by 3
all of them should be perfect cubes
215x^18y^3z^21
split them up to see which ones need changing
215=5*43, not a perfect cube
could be changed to 6^3, which is 216
x^18=(x^6)^3
y^3=y^3
z^21=(z^7)^3
the 215 needs to be changed
Answer:
Boat traveled 553.24 feet towards the lighthouse.
Step-by-step explanation:
In the figure attached AB is the light house of height 200 feet.
Angle of depression of the boat from the top of a lighthouse = angle of elevation of the lighthouse from the boat = 14°52'
so 1' =
degree
so angle of elevation at point C = 14 + 
So angle of elevation from C = (14 + 0.87) = 14.87°
Similarly, when boat arrives at point D angle of elevation = 45°10' = 45 +
= 45.17°
Now we have to calculate the distance CD, traveled by the boat.
In ΔABC
tan14.87 = 
0.2655 = 
BC = 
BC = 753.239 feet
Similarly in ΔABD
tan45.17 = 
1 = 
BD = 200 feet
So distance CD = BC - BD
CD = 753.239 - 200
= 553.24 feet
Therefore, Boat traveled 553.24 feet towards the lighthouse.