Complete Question:
Baldwin's workforce complement (number of employees) will grow by 10% next year. Baldwin spends the same amount extra above the $1,000 recruiting base, which is $694 per employee. Complement/work force was 434 and New Hires were 67 for last year. What will they spend this year on recruiting this year?
Answer: $84,700
<u>Explanation:</u>
Total employees = 434 + 67 = 501
As mentioned in the question that Baldwin's workforce will increase by 10%.
Hence, existing employees x 110% = 501 x 110% = 551 (Ignore the decimal as employees cannot be in decimal) Increase of 50 employees
Baldwin will spend $694 + $1,000 = $1,694
Therefore, for 50 employees he would spend $1,694
Baldwin would spend a total of (50 x $1,694) = $ 84,700
The answer to this question is <span>5% and the quantity supplied rises by 7%.
A product is considered as elastic if the change in prices will also affect the changes in total supply.
Usually, this type of products are not considered unique or rare and there are a lot of substitute for this product in the market</span>
Answer:
the total cost is $23,200
Explanation:
The computation of the total cost of the 2,000 units transferred is as follows:
= Total cost at that point + other cost
= $13,600 + (2,000 × (1 - 0.40) × $8)
= $13,600 + 2,000 × 60% × $8
= $13,600 + $9,600
= $23,200
hence, the total cost is $23,200
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
A brand named Maybelline released an ad for the product of age minimizing makeup and offering the readers the $1 off coupon, so in terms of the communication, the source is the term which is described as the person or the reader who use the service or the product.
Therefore, the source of the ad is the readers who redeem the coupon featuring off $1 on the product.
Answer:
$166,666.67
Explanation:
Clarissa wants to take charge of finding a growing perpetuity that will pay a total amount of $5,000 per year to a local museum
She wants the annual amount paid to the museum to grow by 5% per year
= 5/100
= 0.05
The interest rate is 8%
= 8/100
= 0.08
Therefore, the amount used to fund the perpetuity can be calculated as follows
Pvo= $5,000/(0.08-0.05)
= $5,000/0.03
= $166,666.67
Hence Clarissa needs $166,666.67 to fund the perpetuity.