Answer:
with 0.10 level of significance the P-VALUE that would be used in the hypothesis claim is 0.05%
Step-by-step explanation:
In hypothesis testing in statistics, we can say that the p-value is a probability of obtaining test results when we assume that the null hypothesis is correct.
The p-value is the probability that the null hypothesis is true.
A p-value less than or equals to 0.05 is statistically significant. It shows strong evidence against the null hypothesis, meaning there is less than a 5% probability the null is correct and clearly we can say that the results are random.
Answer:
Equation shown
Step-by-step explanation:
Eq(1): x-3y=-12
X=-12+3y
=-4+y
Eq(2): x-3y=-6
X=-6+3y
=-2+y
Answer:
90%
Step-by-step explanation:
Let R = 100
Since, Z = 30% of R
Therefore, Z = 30% *100 = 30
Since, W = 3Z
Therefore, W = 3*30 = 90
Percentage of W of R

Answer:
B.
Step-by-step explanation:
The double cone is a cone on top of another cone. The bottom cone has the circular base on the bottom and the tip on top. The upper cone is upside down, and the two tips touch. Since the vertical plane goes through the tips of both cones, the cross section must have a shape that gets to a point at the middle of the height.
Answer: B. One triangle with the tip on top and an inverted triangle above it with the tips touching.