If 9 of the sparrows is 45% of the birds in the backyard, 9/x = 45/100.
Cross multiply to get 9 * 100 = 45x; simplified is 900 = 45x or 20.
This means that there are 20 birds in the backyard. You can check this by dividing 9/20 which equals 45%
Answer:
with 0.10 level of significance the P-VALUE that would be used in the hypothesis claim is 0.05%
Step-by-step explanation:
In hypothesis testing in statistics, we can say that the p-value is a probability of obtaining test results when we assume that the null hypothesis is correct.
The p-value is the probability that the null hypothesis is true.
A p-value less than or equals to 0.05 is statistically significant. It shows strong evidence against the null hypothesis, meaning there is less than a 5% probability the null is correct and clearly we can say that the results are random.
Answer:
The ratios are equivalent.
Step-by-step explanation:
If you multiply both 5 and 6, the ratio stays the same.
5:6 = 10:12 = 15:18 = 20:24 etc.
You can try this by dividing the larger number by the smaller number. You'll always get 1.2 as the "relationship", or ratio, is preserved.
24/20 = 1.2
15/18 = 1.2
10/12 = 1.2
6/5 = 1.2
Answer:
7.5 rating points
Step-by-step explanation:
The computation of the rating for Men 18-34 for program X is shown below:
Given that
Number of men 18 -34 watched a program X = 15,000 = X
Number of men 18 - 34 watched in a same time = 32,000
And, the total households in the market = 200,000 = Y
So, the rating for men 18-34 for program x is


= 7.5 rating points
We simply applied the above formula