Gross pay = $2,759.00
Total deductions = 7.65%+12%+7% = 26.65% = 0.2665
By thumb rule, rent and other fixed expenses ≤ 28% of Monthly gross salary
Therefore,
Allowed housing and fixed expenses = 0.28*2,759 = $772.52
Then, a. is the correct answer.
Let's start first by writing down the given:
σ = 100
sample mean = 450
sample size = 25
These information, plus the fact that we know that the population is approximately normally distributed, would tell us that we can use the
normal distribution curve in analyzing the problem.
A confidence interval of the mean is just a range statistically estimated to contain the population mean. For a 90% confidence interval, we would look at the Z-table and see where 90% of the data falls. We'll notice that it will fall within
1.645 standard deviations of the mean.
Next, we look for the standard error of the mean. This will have a formula

The standard error would just therefore be equal to

Lastly, we just get the product of the standard error and 1.645 and add it to 450 for the maximum value and subtract it to 450 for the minimum value.

ANSWER: 417.1<μ<482.9
Let
x---------> represent the number of miles Troy's has driven
y--------> represent the amount of gas in Troy's truck
we know that
the equation that represents the amount of gas, y, in troy' s truck after driving a certain number of miles, x is

where
m is the slope---------> 
in this problem the slope is equal to 
it's negative because the tank is going to be consumed
assuming he starts with a full tank

substitute in the formula above

therefore
the answer is
the equation 
One is making 15,000 and the other is making 13,000 so yeah hope this is what you were looking for ^ !
The metric table goes millimeters, centimeters, decimeters, meters, dekameters, hectometers, kilometers. To move up the table, move the decimal point one to the left. If you wanted to change it to centimeters, the answer would be 8,340,000. In kilometers, this is 83.4 kilometers. Hope this helps!