answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fofino [41]
1 year ago
10

At a deli counter someone bought 1 3/4 pounds of ham for $14.50 someone bought 2 1/2 pounds of turkey for $26.25 someone bought

3/8 pounds of roast beef for $5.50 which meat is the most expensive per pound.
Mathematics
1 answer:
AleksAgata [21]1 year ago
6 0

Answer:

The roast beef is most expensive per pound

Step-by-step explanation:

First convert mixed number to an improper fraction

case A) Ham

1\frac{3}{4}\ pounds=\frac{1*4+3}{4}=\frac{7}{4}\ pounds

Find the unit rate

\frac{14.50}{(7/4)}= 8.29\frac{\$}{pound}

case B) Turkey

2\frac{1}{2}\ pounds=\frac{2*2+1}{2}=\frac{5}{2}\ pounds

Find the unit rate

\frac{26.25}{(5/2)}= 10.5\frac{\$}{pound}

case C) Roast beef

Find the unit rate

\frac{5.50}{(3/8)}= 14.67\frac{\$}{pound}

You might be interested in
image Alan, Benton, Claire, and Dita divided the cost of throwing a party as shown in the circle graph above. If Dita spent $ 12
sdas [7]

Let total amount spent =x

Dita spent 35 % of total amount.

35% of x = 0.35x

So amount spent by Dita = 0.35x

% of money spent by Benton = 20 % of x = 0.2x

We are given that Benton spent $12 more than Claire,

so making equation we have ,

Money spent by Dita = Money spent by Claire +12

0.35x =0.2x +12

0.35x -0.2x = 12

0.5x =12

x=80

So total amount spent was $80.

Money spent by Benton = 0.2x = 0.2 * 80= $16

So amount spent by Benton is $16.



5 0
2 years ago
Dont go on bit. ly/3a8Nt8n (virus warning)
vlada-n [284]
Okay! thank you so much for the awarness!
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
A translator earns $9.50 for each page that she translates. If she works 6.5 hours and translates 16 pages each day on average,
Ludmilka [50]

First find how much she makes per day for the 16 pages. Then divide it by the amount of hours she works to find her hourly average. So I guess you can use all these proportions.

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Which strategy would you use to find 2+8? a) doubles plus 1. b)count on. c) doubles. d) doubles minus 1
Gekata [30.6K]
You would count on.

I hope i am right
8 0
2 years ago
A coin flipped 80 times . It lands tails 47 times . What is the P(heads)
sergey [27]
The probability is 33/80
6 0
1 year ago
Other questions:
  • A praying mantis is an interesting insect that can rotate its head 180 degrees.Suppose the praying mantis at the right is 10.5 c
    13·2 answers
  • (GEOMTRY PLS HELP)A napkin is folded into an isosceles triangle, triangle ABC, and placed on a plate, as shown. The napkin has a
    6·2 answers
  • A ship is carrying 10,250 pounds of individually boxed TV sets. If each box weighs 20.5 pounds, how many boxes are on the ship?
    6·2 answers
  • A grocery store sells an 18 ounce container of peanut butter for $3.28. What is the cost per ounce (unit price)?
    11·2 answers
  • Francesca spent 25 minutes on the internet yesterday if this is 5/6 of the time she spent on the computer,how long did she spend
    5·1 answer
  • Chuck has a gross pay of $815.70. By how much will Chuck’s gross pay be reduced if he has the following items withheld?
    5·2 answers
  • Product A requires 5 machine hours per unit to be produced, Product B requires only 3 machine hours per unit, and the company's
    6·1 answer
  • Sean took 4 hours to travel from Town A to Town B at an
    8·1 answer
  • Which of the following groups has terms that can be used interchangeably with the others?1. Percentage, Probability, and Proport
    10·2 answers
  • Decrease £19064.67 by 9.5%<br>Give your answer rounded to 2 DP.<br>​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!