This is how we solved and make the equation.
Stock A = 100
Stock B = 45
For the past months, his stocks inversely decreased.
Stock A = m cents / share
Stock B = n cents * share
So the equation is
= 100 (0.01m) + 45 (0.01n)
<span>= m + 0.45n</span>
Answer:
Step-by-step explanation:
I think your question is missed of key information, allow me to add in and hope it will fit the original one. Please have a look at the attached photo.
<em>Lacey's mom makes her a birthday cake in the shape of an "L" . Lacey loves frosting, so her mom covers the entire outside of the cake in frosting, even the bottom of the cake.
</em>
<em>How much space does Lacey's mom cover in frosting?
</em>
My answer:
As we know that the surface area of the the cake is made up of rectangles. The formula for find the area of a rectangle is A = lw
- The area of rectangle ABCD: 4*2 = 8
- The area of rectangle ADFE : 12*2 = 24
- The area of rectangle TJVS : 4*2 = 8
- The area of rectangle ESFV :9*2 = 18
- The area of rectangle HTJG: 5*2 = 10
- The area of rectangle CBHG: 2*8 = 16
The area of CDEVGJ = ABHTFS
= 4*12 + 4*5
= 68
So the total area is: 68 +68 +16+10+18+8+24+8 = 220
Hope it will find you well
311km/h = 86.389 m/s
<span>Initial KE </span>
<span>= 0.5 * 210 * 86.389^2 J </span>
<span>work done by force of ground </span>
<span>= F * 0.81 J </span>
<span>0.5 * 210 * 86.389^2 = 0.81 F </span>
<span>F = 967433.58 N </span>
<span>capsule's weight W= 210 * 9.81 = 2060.1 N </span>
<span>F = 469.6 times capsule weight ---answer</span>
Divide total miles by speed to get how long it will take to drive:
569 miles / 65 mi/h = 8.75 hours.
Now subtract the time it takes to drive from the total time you can travel:
9.5 hours - 8.75 hours = 0.75 hours.
You can stop for 0.75 hours.
Answer:
a) 0.954
b) 0.937
c) 0.891
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
Mean, μ = 6 percent
Standard Deviation, σ = 1.3 percent
We are given that the distribution of particular interest rate is a bell shaped distribution that is a normal distribution.
Formula:
a) P(At least 3.8 percent.)
Calculation the value from standard normal z table, we have,
b) P(At most 8 percent)
Calculating the value from the standard normal table we have,
c) P(Between 3.8 percent and 8 percent. )
