Answer: $33 without trade, $50 with trade
Explanation:
Wages can be defined as any monetary compensation paid by an employer to his/her employee for work done during a specific period of time. Payment may be calculated as a fixed amount for each accomplished task, or on hourly basis, daily rate, or based on the quantity of work done, which has been easily and adequately measured. The wages of this country if a efficiently calculated is $33 without trade and $50 with trade.
Answer:
TurnBull's Weighted Average cost of capital is higher by 1.07% if the used common Equity to raised the capital.
Explanation:
First, using the WACC formula and using Retained earnings cost of Capital. we get the following outcome.
WACC = Debt W x after tax cost of Debt + Preferred Stock weight x Cost of capital + Equity W x Cost of Capital
WACC = 45% x 8.33% + 4% x 12.20% + 51% x 14.70% =
WACC = 3.75% + 0.49% + 7.50% = 11.73%
Second, using the WACC formula and using common equity cost of Capital. we get the following outcome.
WACC = Debt W x after tax cost of Debt + Preferred Stock weight x Cost of capital + Equity W x Cost of Capital
WACC = 45% x 8.33% + 4% x 12.20% + 51% x 16.80% =
WACC = 3.75% + 0.49% + 8.57% = 12.80%
Increase Cost using common equity over Retained earnings is (12.80% - 11.73% ) = 1.07%
Answer:
(A) 4.8 months
Explanation:
After the expiration of a lease, a maximum of one third allowance is usually given.
Therefore, The expected vacancy at the end of this lease can be calculated as follows:
The expected vacancy = 60% × 12 × (2 ÷ 3) = 4.8 months
Therefore, the expected vacancy at the end of the lease is 4.8 months.
Answer:
current price of the stock P = $55.084
Explanation:
given data
dividend D1 = $3.25 per share
Dividend growth rate g = 5.1 % = 0.051
Required rate of return r = 11 % = 0.11
solution
We can find the price of the company stock today by using Gordon's Growth Model that is
current price of the stock P =
..................1
here D1 is dividend and r is rate of return and g is growth rate
so here value in equation 1 we get
current price of the stock P = 
current price of the stock P = $55.084