Answer:
The next time both will leave the bus station at the same time is 7:15 a.m.
Step-by-step explanation:
Since 15 and 75 are multiples to each other.
So, L.C.M. of 15 and 75 is 75.
So, after 75 minutes both buses will leave the station at the same time.
Also since buses begin their routes at 6 a.m.
So, next time they will meet at
6 hours 0 minutes + 75 minutes = 7 hours 15 minutes = 7:15 a.m.
Answer:
The found the slope incorrectly
The found x over y instead of y over x
Step-by-step explanation:
We first need to find the slope
m = (y2-y1)/(x2-x1)
= (6-3)/(4 --2)
= 3/6
=1/2
The found the slope incorrectly
The found x over y instead of y over x
(-3x + 15) + (-3x + 2)
Simplify by combining like terms.
-6x + 17
-6x + 17
Answer:
28/55
Step-by-step explanation:
The probability of taking a red bead first and a white bead second is:
P(red, white) = (7/11) (4/10)
P(red, white) = 14/55
The probability of taking a white bead first and a red bead second is:
P(white, red) = (4/11) (7/10)
P(white, red) = 14/55
So the probability that one bead of each color is taken is:
P = P(red, white) or P(white, red)
P = 14/55 + 14/55
P = 28/55
The mass of the toddler is 12.5 kg.
Step-by-step explanation:
The equation for gravitational potential energy is Ep=mgh where;
Ep=gravitational potential energy
m=mass of an object
g=gravitational field strength
h=height in meters
Given that ; h= 1.5m, Ep=187.5J , g=10 N/kg then finding m;
Ep=mgh
187.5=m*10*1.5
187.5=15m
187.5/15 =15m/15
12.5 kg=m
Learn More
Keyword : Mass, gravitational potential energy
#LearnwithBrainly