I would say cy hopes this help
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that we assume no direct factory overhead costs (i.e., inventory carry costs) and $3 million dollars in combined promotion and sales budget, the Deal product manager wishes to achieve a product contribution margin of 35%.
Sales - variable cost = Fixed cost + profit
Here fixed cost = 3 million dollars
Sales - variable = contribution = 35%
35% should atleast meet the fixed cost
i.e. 35% = 3 million
100% = 8.57 million can be cost
Since fixed cost will not change and remain 3 million these 5,57 million can be given to material and labor costs
So material and labor cost should be limited upto 5.57 million increase.
2,000,000
+ 0
+ 30,000
+ 6,000
+ 0
+ 10
+ 7
Answer: 

Step-by-step explanation:
Let x represents the number of red roses and y represents the number of white roses.
Given : Javier is purchasing a bouquet of roses from a floral shop. He wants the bouquet to have at least 12 roses.
i.e. the required inequality for this statement will be :-
No. of red roses +No. of white roses ≥ 12
i.e. 
Also, Red roses cost $2.75 each and white roses cost $3.50 each and he wants to spend less than $35.
i.e. $2.75(No. of red roses)+$3.50(No. of white roses)≤ $35
i.e. 
Now, From (1) and (2) the system of inequalities represents the situation :

