answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tju [1.3M]
1 year ago
15

Rita makes and sells necklaces. The materials to make each necklace cost $2.75. Last week she made 8 necklaces and wants to make

a total profit of $78. Using the equation 8 (x + 2.75) = 78, Rita determined that she needs to sell each necklace for $7 to make a total profit of $78. Which error did Rita make?
Mathematics
1 answer:
Tresset [83]1 year ago
3 0

Answer:

The error she made was that she was adding x and 2.75. She should subtract 2.75 from x.

Another mistake that she made was that she sold each for $7 assuming that she would make a profit of 78, but she should see each necklace for $12.5 so that she could make a profit of $78.

Step-by-step explanation:

The error she made was that she was adding x and 2.75.

She should write the equation as 8 (x - 2.75) = 78; as she spends $2.75 to make a necklace.

By using the correct equation: 8 (x - 2.75) = 78

=> 8x - 22 = 78

=> 8x = 78 + 22

=> 8x = 100

=> x = 100/8

=> x = 12.5

Another mistake that she made was that she sold each for $7 assuming that she would make a profit of 78, but she should see each necklace for $12.5 so that she could make a profit of $78.

Hope this helps you.

You might be interested in
Given these equations x+y=9.0<br> 0.50x+0.20y=4.05
kow [346]
When we solve these equations x= 7.5 and y= 1.5.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A pound of oranges costs $2 less than a pound of pears. Together, ten pounds of oranges and eight pounds of pears cost $61. How
Thepotemich [5.8K]

Let us say that:

o = cost of oranges per pound

p = cost of pears per pound

 

so that:

o = p – 2

 

Therefore:

10o + 8p = 61

10 (p – 2) + 8p = 61

10p – 20 + 8p = 61

18p = 81

p = 4.5

p = $4.5 per pound

 

So 3 pounds of pears would cost:

total cost = 3 * 4.5

total cost = $13.5

3 0
1 year ago
PLS HELP ASAP I WILL IVE BRAINLIST ANSWER!!!!!Leon verified that the side lengths 21, 28, 35 form a Pythagorean triple using thi
Juliette [100K]

Answer:

Leon is correct. (Option 1)

Step-by-step explanation:

Given that Leon verified that the side lengths 21, 28, 35 form a Pythagorean triple using this procedure.

Step 1: Find the greatest common factor of the given lengths: 7

Step 2: Divide the given lengths by the greatest common factor: 3, 4, 5

Step 3: Verify that the lengths found in step 2 form a Pythagorean triple.

we have to explain whether or not Leon is correct.

As, 3,4,5 forms a Pythagorean triplet i.e satisfies the Pythagoras theorem

Hypotenuse^2=Base^2+Perpendicular^2

⇒ 5^2=3^2+4^2

Let a, b, c forms a Pythagorean triplet

a^2+b^2=c^2

Multiplied by 4 on both sides

⇒ 4a^2+4b^2=4c^2

⇒ {2a}^2+{2b}^2={2c}^2

Hence, we say 4a, 4b and 4c also forms a Pythagorean triplet.

∴ multiplying every length of a Pythagorean triple by the same whole number results in a Pythagorean triple.

Hence, Leon is correct.

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Is the statement ""For every natural number n ≥ 1 there exists a directed graph of n vertices for which every vertex has an inde
Semenov [28]

Answer:

The given statement is false.

Step-by-step explanation:

Reason

let D be a directed graph with 'n' no of vertices and 'E' edges.

where 'n'=1.  thus D =(n,E).

In degree: in directed graph the number of incoming edges on a vertex is known as indegree.

it is denoted as deg ⁺(n).

And now we know that in a directed graph

if deg ⁻(n)= deg ⁺(n) for each vertex n.

5 0
1 year ago
A man starts at the point O on the map below. He chooses a path at random and follows it to point B1, B2, or B3. From that point
natita [175]

Answer: 1 / 27

Step-by-step explanation: p (B1) = 1 / 3

p (B2) = 1 / 3

p (B3) = 1 / 3

pro (B1 X B2 X B3) = 1 / 3 X 1 / 3 X 1 / 3 = 1 / 27

6 0
1 year ago
Other questions:
  • What number has 2 more tens than 40 and the same number of ones as 18
    8·1 answer
  • Two fifths of the square of the number j in algebraic exprission
    8·2 answers
  • PLEASE HELP ME OUT PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Rob borrows $15.00 from his father, and then he borrows $3.00 more. Drag numbers to write an equation using negative integers to
    14·2 answers
  • Yasmin has a bag containing 165 colored beads. Her classmates take turns selecting one bead from the bag without looking, record
    13·2 answers
  • Si al numerador de una fraccion se añade 5, el valor de la fraccion es 2, y si al numerador se resta 2, al valor de la fraccion
    8·1 answer
  • Leanne works at a restaurant. For dinner, there is a choice of 3 main dishes and 2 sides.
    14·1 answer
  • Mary is paid $12 per hour at her weekend part-time job. She earns an average of $132 each weekend, but her earnings can vary by
    8·1 answer
  • Hey I need some help!! Does anyone mind giving me the answers and explain how? I really don’t understand. PS the question is in
    6·1 answer
  • The profitability, P, of a popular restaurant franchise can be modeled by the function P (t) = t4 – 10t3 + 28t2 – 24t, where t i
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!