Its - <span>If someone prefers to study with music, the probability the person is in HS is about 44% and <span>The conditional relative frequency that someone is in high school, given that the person prefers to study without music, is about 0.56.</span> </span>
The farthest distance on the planet that the eye can see is given by the formula
= your first height and
=your second height
Since
or the height of the periscope over the water and
for the height of the ship the answer is 832.45553203368 feet, but because the question asks to the nearest mile the answer would be 
If you get it wrong just tell me and I will rework my math again :-)
Answer:
42.86%.
Step-by-step explanation:
Reduction in price = $70.00 - $40.00 = $30.00
Reduction in percentage = ($30.00 ÷ $70.00) x 100 = 42.86%
The price of the videogame was reduced by 42.86%.
Answer:
the probability that the exceeded 65 = 0.3707
The average score of the 36 golfers exceeded 65
= 36 X 0.3707 = 13.3452
Step-by-step explanation:
<u>Step 1</u>:-
The average score of all golfers for a particular course has a mean of 64 and a standard deviation of 3.
mean (μ) = 64
standard deviation (σ) =3
by using normal distribution
given (μ) = 64 and (σ) =3
i) when x =65

P( X≥ 65) = P(z≥0.33)
= 0.5 - A(z₁)
= 0.5 - 0.1293 (see normal table)
= 0.3707
The average score of the 36 golfers exceeded 65
= 36 X 0.3707 = 13.3452