Answer:
136%
Step-by-step explanation:
If 62% of the seats are sold;
100-62= 38% seats still available.
17100=38% seats available
17100/38= seats in 1%
450 seats
In 100%,
450×100=450000 seats total.
Hope I helped :)
Answer:
$24166.67
Step-by-step explanation:
$25 per hour and works 35 hours per week
Norma Jean makes 35 * 25 (<em>without sales) = </em>$875
<em> </em>Total commission made by Norma<em> </em>= 4500-875 = $3625
<em>let total number of sales by Norma be x</em>
15% is the same as 15/100
<em>so </em>(15/100) * x =3625 <em> multiplying both sides by 100</em>
15x = 362500<em> making x subject of formula</em>
x = 362500/15
x = 24 166.67
Norma should sell total items worth $24166.67
Answer:34p+16g=208
47p+16g=208
Step-by-step explanation:
Let p=the price of each pound of peaches.
Let g=the price of each pound of grapes.
Each pound of peaches sells for $p, so 34 pounds of peaches will bring in 34p dollars. Each pound of grapes will bring in 45g dollars. Therefore, the total amount 34p+45g=192.25
Likewise, if 47 pounds of peaches and 16 pounds of grapes brought in $208 then
47p+16g=208
34p+45g=192.25
47+16g=208