Answer:
Sabemos que:

y tenemos que:

Con esto podemos encontrar el valor de a:
8*a/(a+ 4) = 6
8*a = 6*(a + 4) = 6*a + 24
8a - 6a = 24
2a = 24
a = 24/2 = 12.
Tambien sabemos que:

Y de ahí podemos despejar b:
(16*b)/(b + 8) = 12
16*b = 12*(b + 8) = 12b + 96
16b - 12b = 96
4b = 96
b = 96/4 = 24
Entonces tenemos a = 12 y b = 24, y el MH de a y b es:
MH(12,24) = 2*12*24/(12 + 24) = 24*24/36 = 16
Answer:
5 Miles
Step-by-step explanation:
5 Miles = 1 Miles = $2 X 5 = $10
1 Person = $1
Therefore 2 People = $1 X 2
Answer:
y=10
Step-by-step explanation:
1.7y+37 is 14 less than the value of 9.3y–25
- 1.7y + 37 = 9.3y - 25 - 14
- 1.7y + 37 = 9.3y - 39
- 9.3y - 1.7y = 37 + 39
- 7.6y = 76
- y = 76/7.6
- y = 10
Answer is 10
Answer:
Cost of Television = $294
Step-by-step explanation:
7% discount means 7/100 = 0.07 LESS
So we need to multiply by 1 - 0.07 = 0.93
Also, 10% MORE, or extra, means 10/100 = 0.10 MORE
So we need to multiply by 1 + 0.10 = 1.1
Let cost of television be "c", so we can say:
- 7% discount would mean cost to be c(0.93) = 0.93c
- 10% with interest would mean cost to be c(1.10) = 1.10c
The difference is 49.98. So we subtract lower value (0.93c) from larger value (1.10c) and equate to 49.98 and solve for c:

Cost of Television = $294
Answer:
0.16 gallons of paint are used on each piece of furniture.
The answer lies between the whole numbers 0 and 1.
Step-by-step explanation:
we know that
Four gallons of paint are used to paint 20 chairs and 5 small tables.
if each chair and table used the same amount of paint
then
sum the total pieces of furniture
20+5=25 pieces
Find the unit rate
Divide the total gallons of paint used by the total pieces

therefore
0.16 gallons of paint are used on each piece of furniture.
The answer lies between the whole numbers 0 and 1.