Here,
cost of 18 ounce container of peanut butter = $3.28
cost of 1 ounce container of peanut butter = $3.28/18
=$0.182
The best way to convert this is A-Liters-Cups-Pints
-Steel jelly
Answer:
-22
Step-by-step explanation:
6j-5k=11
5j-6k=22
-----------------
5(6j-5k)=5(11)
-6(5j-6k)=-6(22)
-----------------------
30j-25k=55
-30j+36k=-132
-----------------------
11k=-77
k=-77/11
k=-7
6j-5(-7)=11
6j+35=11
6j=11-35
6j=-24
j=-24/6
j=-4
------------------
2j+2k=2(-4)+2(-7)=-8-14=-22
One square can be a 3 by 3 square, meaning each side is 3 units.The area for this would be 9.
Another one is the square can be a 9 by 9 square, meaning each side is 9 units. The area for this would be 81.
Speed = distance / time
30 = d / 2.5
30 * 2.5 = d
75 = d
40 = d / 1.875
40 * 1.875 = d
75 = d
50 = d / 1.5
50 * 1.5 = d
75 = d
60 = d / 1.25
60 * 1.25 = d
75 = d
24 = 75 / time
time = 75/24
time = 3.125 hours