answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sp2606 [1]
2 years ago
11

A grocery store sells an 18 ounce container of peanut butter for $3.28. What is the cost per ounce (unit price)?

Mathematics
2 answers:
Mkey [24]2 years ago
8 0

Answer:  The cost per ounce of the peanut butter is $0.182.

Step-by-step explanation:  Given that a grocery store sells an 18 ounce container of peanut butter for $3.28.

We are to find the cost per ounce of peanut butter.

We will be using the UNITARY method to solve the problem.

Cost of 18 ounces of peanut butter = $3.28.

So, the cost of 1 ounce of peanut butter is given by

\dfrac{3.28}{18}=\$0.182.

Thus, the cost per ounce of the peanut butter is $0.182.

AnnyKZ [126]2 years ago
7 0
Here,
cost of 18 ounce container of peanut butter = $3.28
cost of 1 ounce container of peanut butter = $3.28/18
                                                                    =$0.182
You might be interested in
Greta wants to give some money to her Aunt Rebecca who lives out of state. Greta thinks the only way to get the money to Rebecca
Nastasia [14]
The answer is C!
Hope this helps!
can I pls get a brainleist!
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Which could be the graph of f(x) = |x - h| + k if h and k are both positive? On a coordinate plane, an absolute value graph has
Andrew [12]

Answer:

Step-by-step explanation:

f(x) = |x - h| + k has a vertex at (h, k), where both h and k are positive.  Only

"On a coordinate plane, an absolute value graph has a vertex at (2, 1)"  satisfies those requirements.

4 0
1 year ago
HELP ME!! PLEASE ASAP
saul85 [17]

Answer:I am giving out 60 points if answer my question s

Step-by-step explanation:

Plz help

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Maria started her business with $50 in her bank account. At the end of the month, she had +$60 in her account in addition to the
Sladkaya [172]
In the original statement, it says 'in addition to the initial $50' meaning that you're adding $50+$60. The correct answer would be: She gained $60.
5 0
1 year ago
The New Haven High School cheerleaders got a t-shirt gun. The cheerleaders stand
nevsk [136]

Answer: the gun was held 4ft high i.e H = 4ft

Step-by-step explanation:

To determine how high the gun was held when it was fired H;

Before firing the t-shirt up, the gun and the t-shirt are both at the same height.

Therefore,

H = h(0) i.e h(t) at t = 0

h(t) = -16t^2 + 64t + 4

H = h(0) = -16(0)^2 + 64(0) + 4

H = 4ft

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the midpoint of a line segment with the endpoints (-6, -3) and (9, -7)?
    6·1 answer
  • The perimeter of a △ABC equals 12 in. The midpoints of the sides M, N and K are connected consecutively. Find the perimeter of △
    12·2 answers
  • Jennifer has a square bedroom. The area of her room is 144 ft2. What is the length of one side of Jennifer’s room?
    15·1 answer
  • The table represents a linear equation. Which equation correctly uses point (–2, –6) to write the equation of this line in point
    11·2 answers
  • Which number can each term of the equation be multiplied by to eliminate the fractions before solving? m – negative StartFractio
    8·1 answer
  • Enrollment in a school has grown exponentially since the school opened. A graph depicting this growth is shown. Determine the pe
    14·2 answers
  • A desert has both fruit and yoghurt inside.Altogether the mass of the fruit and yoghurt is 175g. The ratio of the mass of fruit
    12·1 answer
  • A poll stated that 32% of those polled think the economy is getting worse. An economist wanted to check this claim so she survey
    5·1 answer
  • At LaGuardia Airport for a certain nightly flight, the probability that it will rain is 0.08 and the probability that the flight
    5·1 answer
  • Scenario #1: Raul
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!