Answer: is there supposed to be a picture for it?
Probability for male = 75/400 = 3/16
Probability for groups = 175/400 = 7/16
Probability for female = 150/400 = 3/8
There is a 3/8 probability of the song being sung by a female vocalist.
⭐ Please consider brainliest! ⭐
✉️ If any further questions, inbox me! ✉️
A) x * y = 196A) x = 196 / y
B) x + y = 35Substituting A) into B)
B) 196 / y + y = 35Multiplying both sides by y
B) 196 + y^2 = 35yB) y^2 -35y + 196 = 0
X1 = 28X2 = 7
Answer:
b. strong; negative
Step-by-step explanation:
When a correlation has a value greater than 0.74 or lesser than -0.70, it is classified as a strong correlation.
A negative value for a correlation means a negative (downhill) linear correlation.
Therefore, since the correlation coefficient found by Frank Fitness is -0.74, there is a strong and negative relationship between hours of strenuous exercise and body mass.
Umm I think you have to edit the quest because I don’t understand it umm