Ok to find the answer all you have to do is multiply 87.60*10=876
then do the same for 26.60*10=256 then you subtract 856-256
=620
Answer:
Step-by-step explanation:
After one year
A=p(1+r/n)^nt
=2000(1+0.03/12)^12*1
=2000(1+0.0025)^12
=2000(1.0025)^12
=2000(1.0304)
=$2060.8
After two-years
A=p(1+r/n)^nt
=2060.8(1+0.03/12)^12*2
=2060.8(1+0.0025)^24
=2060.8(1.0025)^24
=2060.8(1.0618)
=$2188.157
After three years
A=p(1+r/n)^nt
=2188.157(1+0.03/12)^12*3
=2188.157(1+0.0025)^36
=2188.157(1.0025)^36
=2188.157(1.0941)
=$2394.063
The approximate margin of error is 4%.
Using the formula given and our information, we have:
Depending on when you get your interest rate. but it will double the second you get your interest rate, because it is a 100% interest
hope this helps
(it can be daily, weekly, monthly, etc)
Answer:
The approximate loudness of a rock concert with a sound intensity of
is 110 Db.
Step-by-step explanation:
The loudness, L, measured in decibels (Db), of a sound intensity, I, measured in watts per square meter, is :

We are supposed to find What is the approximate loudness of a rock concert with a sound intensity of 
So, 
Substitute the values in the formula :


L=110 Db
So, the approximate loudness of a rock concert with a sound intensity of
is 110 Db.